Ugrás tartalomra

Üdvözlünk a Bikemag Fórumon!
Fórumunk bejegyzéseit regisztráció nélkül is olvashatod, ha hozzá kívánsz szólni a fórumhoz, kérjük regisztrálj!
Jelentkezz be Regisztrálj
Kép

Táplálkozás / sótabletták

- - - - -

  • Lépj be és szólj hozzá
33 hozzászólás a témában

#21
Rabbit

Rabbit

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 992 hozzászólás
  • LocationKelenföld

Nyilván igazad van, mármint hogy ez a magyar megfelelője. De nem árt az angol megfelelőt is érteni, mivel a legtöbb cikket/könyvet/publikációt/fórumhozzászólást angolul írják világszerte és ha a magyar ember pld a "sodium" szót só helyett szódabikarbónaként értelmezi, akkor nem igazán "értette meg" a lényeget ;)

De köszi a kiegészítést, így lefedtük a nemzetközi palettát :)

Offtopic:

Így hívják magyarul, pont.

Attól, hogy random angol szavakat használsz, nem leszel tudományosabb. Az a 10-15 ember, akihez a topikindító kérdéseddel fordultál, magyarok. Én Jani hozzászólását így értelmezném a helyedben.


  • ultio és zscs kedveli ezt

#22
Uluwatu

Uluwatu

    vendég

  • fórumtag
  • 191 hozzászólás
  • LocationBudapest

Potassium=Kálium (hogy mindenki értse)

Nyilván igazad van, mármint hogy ez a magyar megfelelője. De nem árt az angol megfelelőt is érteni, mivel a legtöbb cikket/könyvet/publikációt/fórumhozzászólást angolul írják világszerte és ha a magyar ember pld a "sodium" szót só helyett szódabikarbónaként értelmezi, akkor nem igazán "értette meg" a lényeget ;)

De köszi a kiegészítést, így lefedtük a nemzetközi palettát :)



#23
Uluwatu

Uluwatu

    vendég

  • fórumtag
  • 191 hozzászólás
  • LocationBudapest

Leírom, mi vált be nekem, hátha fel tudtok használni belőle valamit. Minden ember más és másképp reagál mindenre, ezt azért nem árt fejben tartanotok, ami nekem működik, nem biztos, hogy nektek is.

 

Pont ez az, mindenkinek más-más a szervezete, nincs arany recept, táplálkozásban sem. Mivel tehát minden más változó, nincs is értelme azokat figyelembe venni a só-tematikát illetően, mivel nem tudjuk hogy a többi szempont milyen összefüggésben áll evvel. Ha itt nem tapasztalunk eltérést akkor lehet hogy nincs is összefüggés a só mennyisége és a görcsök között. Vagy csak jóval összetettebb módon, több tényező összhatásában.

Egy jó példa ami ezt szemlélteti, az a folyadékveszteség: egyértelmű hogy a szervezetünk egy bizonyos vízveszteség esetén már nem tud jól működni. Ez a tény nincs összhatásban avval hogy pld mennyit eszünk, mert ettől függetlenül is kifejti pozitív vagy negatív hatását.

A TrainerRoad podcastban is ez tetszett, hogy a meghívott termékképviselő nem azt mondta hogy az ő termékük jobb, hanem hogy mindenkinek magának meg kellene mérnie a sóveszteségét és annak alapján beosztani a só- és folyadékbevitelt. Sajnos itthon ezek elég drága tesztek és nem a TB alá esnek, csak ha "cisztás fibrózis" gyanúja merül fel. Így marad a kisérletezés.



#24
Mars

Mars

    vendég

  • fórumtag
  • 519 hozzászólás

Jópár évig kísérletezgettem a szervezetemmel, beleértve az extremitásokat is. Valószínűleg szerencsés lehetek, görcs a lámaimban az utóbbi 10 évben egyszer volt, mikor 2015-ben bemelegítés nélkül rámentem egy KOM-ra. Egyébként a tapering idászakban és versenyszezonban a MAX-effortok, KOM-ozások után is maximum fáradtságot érzek a lábaimban, a tipikus "izomlázat" már nem. Az csak télen van és/vagy konditerem után, de ott is csak akkor, ha kihagytam legalább 1.5-2 hét kondizást.

Nálam nagyon egyszerű egy versenyt megelőző és aznapi rutin is, valószínűleg ezért tűnik számomra a Dr. Mirkin-féle útmutatás is használhatónak. Persze a Mirkin-féle útmutatással ellentétben, versenyen nem kérdés, zselét fogyasztok, mert könnyen kezelhető a csomagolása, könnyen lenyelhető, nyilván ott nincsen sok értelme otthon készített étellel bíbelődni (bár nyilván nem lehetetlen, ha valakinek van rá ideje és hozzá türelme).

 

Leírom, mi vált be nekem, hátha fel tudtok használni belőle valamit. Minden ember más és másképp reagál mindenre, ezt azért nem árt fejben tartanotok, ami nekem működik, nem biztos, hogy nektek is.

 

Előző nap általánosságban szénhidrátban gazdag táplálkozás, verseny napján, rajt előtt legalább 3 órával étkezem csak és akkor már csak keveset (általában barna kenyér tisztán vagy hasonló).

Rajt előtt 2 perccel 1 zselé + Kálium magnéziummal (linket lásd alább), verseny közben óránként 1 koffeinmentes zselé, 2.5-3 óra után, vagy verseny utolsó órájára koffeines zselé. Ez kevesebb, mint az általános ajánlás, de nekem bőven elég volt eddig, ha többet vittem be, nem éreztem semmi különbséget.

Nagyon hűvös időben óránként fél kulacs tiszta víz, nagyon meleg időben óránként 1.5 vagy akár több, akár 2 (!) kulacsnyi víz és ennyi. Tavalyi dögmeleg osztrák XCM OB-n például úgy számoltam, legalább 5, de inkább 6 liter vizet ittam a (nekem) bő 4-órás verseny alatt.

Célba érve egy sonkás szendvics salátával, zöldséggel, esetleg egy fehérje-szelet és valamilyen édesség, de csak mert az mindig jól esik (+jutalom).

Nagyon meleg verseny előtti napon SiS Hydo pezsgőtablettával iszom meg legalább 2 kulacsnyit az egyébként bőségesen fogyasztott tiszta víz helyett (természetesen koffeinmenteset).

Zselékből 3 szezont mentem SiS termékekkel, a SiS nagyon bevált nekem. Tavaly volt verseny, ahol PowerBarral mentem és 2 másik termékkel is kísérleteztem, aztán szezon végére visszatértem SiS-re, nekem az a legjobb - persze nem vagyunk egyformák.

 

Kálium-sticks, DM-es: https://www.dm.hu/mi...0355570086.html

SiS Hydro pezsgőtabletta: https://www.nutridep...pezsgotablettak

Ezekkel nagyjából én is így vagyok, a verseny előtti és közbeni táplálkozásom nem igen tért/tér el a fentiektől. Talán annyiban minimálisan, hogy a verseny előtt 3 2-3 órával viszonylag nagyobb mennyiségű pépes zabot eszek. 

Ami viszont érdekelne, hogy az edzésekre, napi rutinra van valamilyen olyan bevett, fentiekhez hasonló táplálkozási szabálykövetésed, amivel a heti edzésterhelést jól átvészeled? Szerintem ez egy sokkal sarkalatosabb kérdés, hisz munka/család mellett heti 4-7 alkalommal edzeni, és ehhez jól táplálkozni/regenerálódni talán még sokkal nehezebb is, mint 1-2 hetente jól belőni mindezt egy verseny idejére. Szerintem sem a nagyon kora reggeli, sem a késő este (6 után) kezdett bringázás/sportolás nem ideális igazán, de mi mást tehet ma egy földi halandó, ha mégis edzene/készülne valamire. Például én a munka közbe tudok jót ebédelni, sokat inni, de minden más étkezés néha teljesen hektikus minden értelemben. (mennyisége, időbelisége, puszta megléte) 



#25
Hardhat

Hardhat

    vendég

  • fórumtag
  • 28 hozzászólás
Igy fozok (ezt szoktam meg, ez izlik, ilyesmi), nem szandekosan figyelek ra hogy keves legyen 😀.

#26
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Sziasztok,

Leírom én is a tapasztalataimat, remélem hasznos.

Én pont a másik véglet vagyok ZCS-hez képest, minden versenyen görcsölök, komolyabb edzéssel is el tudom érni, hogy görcsöljön a lábam. Négy éve edzek, azóta próbálkoztam sokmindennel (Sponser féle uborka kivonat, sós gél, végtelen mennyiségű magnézium, magnézium shot, stb...), a közös bennük az volt, hogy semmi nem változott.

Nekem az vált be amit a PH (precision hydration) is javasol, ha erősen izzadós (és az izzadságod erősen sós) típus vagy:

1500-1600mg nátrium a versenyt megelőző napon és szintén a verseny reggelén ugyanennyi.

Fontos még, hogy alapvetően az étrendemben kevés a só, ezért is (meg gondolom az erős izzadás miatt is) kell ennyi, de a PH is azt javasolja, hogy lehet kisérletezni az 500mg és 1000mg-s tartományban is.

Amit még tudok ajánlani, az I:AM mineral tabs. Ott is 1 tablettában 200mg nátrium van, de könnyebb vele kisérletezni, hogy mi az a mennyiség amivel nincs görcs. Persze az egészet megbolondítja, hogy az adott napon mennyire van meleg és mennyivel többet izzadsz.

De miért nem eszel több sót?


  • Hardhat kedveli ezt


A sebesség mindent megold.

 


#27
Hardhat

Hardhat

    vendég

  • fórumtag
  • 28 hozzászólás

Sziasztok,

Leírom én is a tapasztalataimat, remélem hasznos.

Én pont a másik véglet vagyok ZCS-hez képest, minden versenyen görcsölök, komolyabb edzéssel is el tudom érni, hogy görcsöljön a lábam. Négy éve edzek, azóta próbálkoztam sokmindennel (Sponser féle uborka kivonat, sós gél, végtelen mennyiségű magnézium, magnézium shot, stb...), a közös bennük az volt, hogy semmi nem változott.

Nekem az vált be amit a PH (precision hydration) is javasol, ha erősen izzadós (és az izzadságod erősen sós) típus vagy:

1500-1600mg nátrium a versenyt megelőző napon és szintén a verseny reggelén ugyanennyi.

Fontos még, hogy alapvetően az étrendemben kevés a só, ezért is (meg gondolom az erős izzadás miatt is) kell ennyi, de a PH is azt javasolja, hogy lehet kisérletezni az 500mg és 1000mg-s tartományban is.

Amit még tudok ajánlani, az I:AM mineral tabs. Ott is 1 tablettában 200mg nátrium van, de könnyebb vele kisérletezni, hogy mi az a mennyiség amivel nincs görcs. Persze az egészet megbolondítja, hogy az adott napon mennyire van meleg és mennyivel többet izzadsz.


  • Uluwatu kedveli ezt

#28
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.299 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Jópár évig kísérletezgettem a szervezetemmel, beleértve az extremitásokat is. Valószínűleg szerencsés lehetek, görcs a lámaimban az utóbbi 10 évben egyszer volt, mikor 2015-ben bemelegítés nélkül rámentem egy KOM-ra. Egyébként a tapering idászakban és versenyszezonban a MAX-effortok, KOM-ozások után is maximum fáradtságot érzek a lábaimban, a tipikus "izomlázat" már nem. Az csak télen van és/vagy konditerem után, de ott is csak akkor, ha kihagytam legalább 1.5-2 hét kondizást.

Nálam nagyon egyszerű egy versenyt megelőző és aznapi rutin is, valószínűleg ezért tűnik számomra a Dr. Mirkin-féle útmutatás is használhatónak. Persze a Mirkin-féle útmutatással ellentétben, versenyen nem kérdés, zselét fogyasztok, mert könnyen kezelhető a csomagolása, könnyen lenyelhető, nyilván ott nincsen sok értelme otthon készített étellel bíbelődni (bár nyilván nem lehetetlen, ha valakinek van rá ideje és hozzá türelme).

 

Leírom, mi vált be nekem, hátha fel tudtok használni belőle valamit. Minden ember más és másképp reagál mindenre, ezt azért nem árt fejben tartanotok, ami nekem működik, nem biztos, hogy nektek is.

 

Előző nap általánosságban szénhidrátban gazdag táplálkozás, verseny napján, rajt előtt legalább 3 órával étkezem csak és akkor már csak keveset (általában barna kenyér tisztán vagy hasonló).

Rajt előtt 2 perccel 1 zselé + Kálium magnéziummal (linket lásd alább), verseny közben óránként 1 koffeinmentes zselé, 2.5-3 óra után, vagy verseny utolsó órájára koffeines zselé. Ez kevesebb, mint az általános ajánlás, de nekem bőven elég volt eddig, ha többet vittem be, nem éreztem semmi különbséget.

Nagyon hűvös időben óránként fél kulacs tiszta víz, nagyon meleg időben óránként 1.5 vagy akár több, akár 2 (!) kulacsnyi víz és ennyi. Tavalyi dögmeleg osztrák XCM OB-n például úgy számoltam, legalább 5, de inkább 6 liter vizet ittam a (nekem) bő 4-órás verseny alatt.

Célba érve egy sonkás szendvics salátával, zöldséggel, esetleg egy fehérje-szelet és valamilyen édesség, de csak mert az mindig jól esik (+jutalom).

Nagyon meleg verseny előtti napon SiS Hydo pezsgőtablettával iszom meg legalább 2 kulacsnyit az egyébként bőségesen fogyasztott tiszta víz helyett (természetesen koffeinmenteset).

Zselékből 3 szezont mentem SiS termékekkel, a SiS nagyon bevált nekem. Tavaly volt verseny, ahol PowerBarral mentem és 2 másik termékkel is kísérleteztem, aztán szezon végére visszatértem SiS-re, nekem az a legjobb - persze nem vagyunk egyformák.

 

Kálium-sticks, DM-es: https://www.dm.hu/mi...0355570086.html

SiS Hydro pezsgőtabletta: https://www.nutridep...pezsgotablettak


zscs módosította - 2020. január 30. - 10:58

  • ultio és Rabbit kedveli ezt

#29
gaboca1

gaboca1

    törzsvendég

  • fórumtag
  • 2.348 hozzászólás

Potassium=Kálium (hogy mindenki értse)

Rákerestem, mert műveletlen vagyok...  :)


  • Rabbit kedveli ezt

#30
MJani01

MJani01

    maximus

  • fórumtag
  • 15.907 hozzászólás
  • LocationSzékesfehérvár

Potassium=Kálium (hogy mindenki értse)


  • Rabbit kedveli ezt


A sebesség mindent megold.

 


#31
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.299 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

Helyes, PubMed nagyon jó, magam is átrágtam onnan több tucatnyi kutatáson az utóbbi években edzéselmélet témában. Táplálkozás részben egyelőre nem merültem még el, jómagam csak nagyon keveset tudok róla. Dr. Milkinről olvastam már hideget-meleget - viszont a Google Wattage topikban nagyon neves kerékpáros és triatlon-edzők hivatkoznak rá, így több információ híján (mert van, ami jobban érdekel) hajlok egyelőre elfogadni a leírtakat.

 

De látom, téged érdekel, hát hajrá - ha összefoglalnád és megosztanád a lényeget a sokaság számára emészthető formában, sokan örülnénk! ;)

 

Természetesen láttam, hogy az általam javasolt sótablettában jóval kevesebb a só. Ez az egy sótabletta volt felírva nekem az edzőm által, gondoltam megosztom, hiszen fontos a segítő szándék.


zscs módosította - 2020. január 29. - 08:00


#32
Uluwatu

Uluwatu

    vendég

  • fórumtag
  • 191 hozzászólás
  • LocationBudapest

ez megfelelő sótabletta lehet például: http://www.nutrend.h...age_artdet_tabs

Az utolsó mondatodban leírtad a lényeget (lásd alább a pirossal kiemelt rész).

 

Annyira nem kell túlgondolni ezeket a dolgokat. Bár tény, ha túl sokan lesznek tisztában az alább, Dr. Gabe Mirkin által összefoglaltakkal, pár étrendkiegészítőt gyártó lehúzhatja a rolót.

Köszi a tippeket, de ezek is csak vélemények, ráadásul a Nutrenddel ellentmondó a cikk amit idézel, tehát itt még a saját álláspontod sem egyértelmű (azon kívül hogy saját megfogalmazásodban "nem veszed komolyan" ;) ). Sajnos egyikkel sem vagyok beljebb, mivel nekem a sóMENNYISÉG a lényeg, mint említettem. De hogy mennyire nem lehet csak egyes cikkekre építeni (főleg ha röviden azt írja valaki hogy mi az amire nincs szükség edzés közben, miközben vannak tudományos kutatások melyek a sportolás közbeni potassium felszívódást bizonyítják), ezekre a cikkekre találtam (szeretem a tudományos publikációk forrását használni, a publikált cikkek helyett, mivel itt több a megfogható tény), melyek foglalkoznak a pótlandó anyagokkal és a felszívódási mechanizmusokkal:

https://www.ncbi.nlm.../pubmed/7563098

https://www.ncbi.nlm...les/PMC1190075/

Ezek alapján nem értem hogy egy orvos miért mondja hogy nincs szükség ezeket kiegészíteni. Mondjuk Mirkin nem éppen közkedvelt orvosi körökben úgyhogy nem csoda hogy elég meghökkentő amiket ilyen könnyedén állít. Nem is beszélve arról hogy elég sok bringás eszik banánt edzés közben és mint tudjuk az energia mellett az a potassium egyik legjelentősebb forrása.

Továbbá egy cikk mely kifejezetten javasolja a potassiumbevitelt, elég részletes magyarázattal:

http://saltstick.com...se-performance/

A cikk említi hogy ez a téma vitatott, úgy gondolom ez őszintébb megközelítés mint hogy valaki fekete-fehéren állítsa hogy ne szedjünk be más ásványokat mert nincs értelme.

 

Az általad javasolt Nutrendet illetően, az úgy tűnik ugyanazt a "trendet" követi mint a többi, sőt még kevesebbet ajánl: 5 kapszulára vonatkozó értéket ír le, mely abból tevődik össze hogy 4 előtte és 1 edzés közben. Az össz sóérték itt csak 420 mg nátrium, ami mondhatjuk még a többi kommersz gyártónál is alacsonyabb.. Még a Mirkin által javasoltakban is ennél több van, mert egy adag sültkrumpli vagy sózott mogyoró ennek sokszorosát tartalmazza. A Nutrendnél még 2 High5 Zero tabletta is többet ad, pedig 3 tablettát javasolnak. Tehát ehhez képest a Precision Hydration 4000 mg-ja jelentősen több, ezért is keresek olyan alternatívát mely annyit nyújt (nem asztali só formájában).

Mint írtam, asztali sóval én is tudok valamit kezdeni, de a forma és adagolás miatt már laborként kellene működnöm, ezért lenne jó egy fogyasztható késztermék mely más ásványi anyagokat is tartalmaz. Mirkinnel nem feltétlenül értek egyet, mivel a verejtéktesztek nem csak sóveszteséget mutatnak, nem is beszélve a halom publikációról mely a potassium pótlásának fontosságát elemzi.

 

Hogy mi számít túlgondolásnak, az is szubjektív: úgy tűnik nincs egyértelmű iránymutatás a gyártók által, 400 vagy 4000 mg elég nagy különbség. Ilyen eltérő javasolt adagok esetén tehát nem egyértelmű hogy mi a helyes mennyiség. Nekem a problémám a jelentős görcsök, tehát nem hagyhatom figyelmen kívül hogy a só mennyiség ezen esetleg segíthet. Szeretném egy kicsit mélyebben megismerni a szervezetem, hogy ha ez túlgondolkodásnak számít, akkor ne használjunk semmilyen táplálékkiegészítőt ;)



#33
zscs

zscs

    bringás

  • fórumtag
  • 3.299 hozzászólás
  • LocationBdapest - Wien - Mondsee

ez megfelelő sótabletta lehet például: http://www.nutrend.h...age_artdet_tabs

Az utolsó mondatodban leírtad a lényeget (lásd alább a pirossal kiemelt rész).

 

Annyira nem kell túlgondolni ezeket a dolgokat. Bár tény, ha túl sokan lesznek tisztában az alább, Dr. Gabe Mirkin által összefoglaltakkal, pár étrendkiegészítőt gyártó lehúzhatja a rolót.

 

 

Dr. Gabe Mirkin's Fitness and Health e-Zine
May 19, 2019

 

What to Eat Before, During and After a Bicycle Ride

 

You don't need special sports drinks or power bars. Even the most elite athletes can get the nutrients they need from ordinary foods, water and salt. Healthy and fit people usually don't need to eat during a bicycle ride when they cycle at a casual pace for less than two hours. However, you can prolong your endurance for a hard ride by taking:
• a source of sugar when you ride very hard for more than an hour
• a source of salt when you ride for more than three hours.

Your muscles use primarily sugar and fat for energy. You have an almost infinite amount of fat stored in your body, but you start to run out of sugar stored in your liver after 70 minutes of intense exercise. There is only enough sugar in your bloodstream to last three minutes at rest. To maintain blood sugar levels, your liver constantly releases sugar into your bloodstream. However, there is only enough sugar stored in your liver to last about twelve hours at rest and less than 70 minutes when you exercise intensely. Your brain has almost no stored energy, so it gets almost all of its energy from the sugar carried to it in your bloodstream. When liver sugar levels drop, your blood sugar levels also drop and your brain has lost its main source of energy. Your brain then cannot function normally and you feel weak, tired, confused, and can even pass out. This is called "bonking
," and it should never happen to you.

Breakfast
An hour or more before your ride, eat oatmeal or whatever you normally eat for breakfast. Avoid high-sugar-added foods such as pancakes with syrup, because they can cause a high rise in blood sugar, followed by a high rise in insulin, followed by a drop in blood sugar that will make you feel tired. The extra sugar you ate just gets stored as fat and does nothing to help you during your ride.

Sugar Before and During a Long, Hard Ride
Take sugar no more than five minutes before you start your ride, or wait until you are underway. Do not take sugar earlier than that because when you eat sugar and your muscles are not contracting, you can get a high rise in blood sugar that causes the pancreas to release large amounts of insulin. This can cause a drop in blood sugar levels that can tire you. On the other hand, exercising muscles draw sugar rapidly from the bloodstream without needing insulin, so taking sugar during exercise or just before you start usually does not cause the high rise in blood sugar levels.

The rule of thumb is that you should take a source of sugar during a hard ride lasting more than an hour. Use a sugared drink, jelly beans, gel packets or any other convenient source. You don't need special sports drinks or energy bars because no sugar source is better for you than one that contains glucose and fructose, and almost all types of sweet foods contain these two sugars.

During a hard ride, take sugar before you feel hungry. Hunger during exercise is a very late sign of not getting enough calories. By the time you feel hungry, your body will be so depleted of sugar that you will have to stop or slow down so you can eat some carbohydrate-rich food just to restore your sugar supplies.

Sugar with Caffeine
Taking caffeine with sugar during hard rides can increase endurance and improve your performance. Caffeine works by increasing the absorption of sugar from your intestines and by increasing your exercising muscles' uptake of sugar. However, taking sugar and caffeine when you are not exercising doubles your rise in blood sugar, and high rises in blood sugar can increase your risk for weight gain, diabetes and heart attacks.

Salt
The only mineral that you may need to take during a long ride is sodium, found in regular table salt. Just about everyone agrees that you need to take in extra salt during extended athletic competitions in hot weather, but you do not need to take extra potassium, magnesium or any other mineral during exercise. Salt is necessary to hold water in your body, prevent muscle cramps, and help keep your muscles contracting with great force. However, excess intake of salt may raise blood pressure and increase risk for heart attacks, particularly in people who have big bellies and high blood sugar levels. See Should You Worry About Salt?


If you do not meet your needs for salt during a long ride in hot weather, you will tire earlier and increase your risk for heat stroke, dehydration and cramps. During a hard ride lasting longer than three hours, eat salty foods such as salted nuts or potato chips. Some sports drinks contain salt, but since salted drinks taste awful, the amount added is so small that it may not be enough to meet your needs.

Eat Within an Hour After a Hard Ride
Eating within an hour after finishing a ride helps muscles heal faster and also replenishes their stored sugar faster than if you eat later. Your muscles are far more sensitive to insulin immediately after exercising, and insulin hastens muscle healing. Within one hour after your hard ride, eat fruits, vegetables and grains (for carbohydrates) and nuts, beans or seafood (for protein), or whatever else you like. Add salt if you have been sweating a lot, if your muscles feel excessively fatigued or you develop muscle cramps. As long as the post-ride meal contains protein and carbohydrates, it doesn't matter what you eat.

Summary
• If you are planning to ride vigorously for more than an hour, take a source of sugar, such as jelly beans or any sugared drink, a few minutes before you start and every hour or so during your ride. There is no significant advantage to special sports drinks.
• If you are riding hard for more than two hours, take some food that includes sugar such as fruit, cookies or candy bars.
• If you are going to ride hard for more than three hours, or in very hot weather, add salty foods such as salted nuts or potato chips.
• Eat to recover – any foods containing protein and carbohydrates -- within an hour after you finish your ride, or as soon as you can. See Recovery: the Key to Improvement in Your Sport


  • zsbacsi kedveli ezt

#34
Uluwatu

Uluwatu

    vendég

  • fórumtag
  • 191 hozzászólás
  • LocationBudapest

Meglepetésemre egyáltalán nem találtam a fórumon külön témakört táplálkozás téren, ami már csak azért is meglepő mert egy sportolónak tudnia kell hogy a teljesítmény három fő területe a technikai (eszközök), fiziológiai (ezen belül úgy a táplálkozás mint a regenerálódás) területek és az edzésmódszertan maga. Ha ebből valamelyik nem stimmel akkor nem edzünk hatékonyan. Több százezer hozzászólás és nem látok topikot e téren, elég sokat elárul hogy mennyire nincs ebben tudatosság, szervezettség itthon. De tegyük egy pillanatra félre az okokat, aktuális kérdésem valószínűleg jól mutatja hogy itthon mennyire hiányzik ez a tudatosság. A kérdésem a görcsölést érinti.

Láttam egy TrainerRoad podcaston hogy nem csak hogy mindenkinek eltérő az ásványi anyag igénye, de az általuk bevont szakértő a Precision Hydration cégtől a nagyon magas sóveszteséggel működő szervezetű sportolóknak 1500 mg sóadagokat ajánl.. Ez összehasonlítva kommersz termékek sótablettáival (BioTech Multisalts, Decathlon Aptonia, Sponsernek, de pld a Scitec még nem is rendelkezik ilyen termékkel, pedig itthon piacvezetők sok kiegészítő terén) jelentős eltérést mutat, melyek általában 200 mg körül vannak adagonként. A High5 Zero elektrolit pezsgőtablettája, melyből napi 3nál nem ajánlott több, szintén csak 600mg-ot jelent 3 tabletta esetén. Ez a Precision Hydration által javasolt (verseny előtt/közben/után) 1500+1000+1500 mg adagokkal szemben (egy magas sóveszteségű szervezet számára nagy melegben) óriási különbség.

Itthon nem találok Precision Hydraton termékeket, ezért keresek alternatívát. A kérdésem:

 

Ki tud olyan (itthon kapható) sótablettákról melyek ilyen magas arányban tartalmaznak sót (1500mg/adag)?

 

Értelemszerűen magam is tudom hogy ennek hiányában egyszerű asztali sóval is tudom helyettesíteni, de a kiegészítő anyagokkal és a kapszula/tabletta forma miatt szeretnék egy erre készített terméket találni.